allegro baner

 

 

GDZIE NAS ZNALEŹĆ

Niepubliczna Poradnia

Psychologiczno - Pedagogiczna

ALLEGRO

Zwycięstwa 23
15-703 Białystok

Tel. 607 503 423

E-mail: poradniaallegro@wp.pl

REJESTRACJA WIZYT
Codziennie w godzinach

8.00-18.00

Tel. 607 503 423

E-mail: poradniaallegro@wp.pl

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek - piątek

sekretariat: 9:00 - 18:00

terapeuci:   9:00 - 19:00

 

Obowiązek informacyjny 

 

 

Oferta psychodietetyka

Przed rozpoczęciem pracy z psychodietetykiem, ważne jest dostarczenie dokumentacji medycznej o stanie zdrowia od lekarzy następujących specjalności; w przypadku dzieci- pediatra, w przypadku dorosłych- internista (badania podstawowe; badania krwi, moczu, kału). Jeśli klient jest dodatkowo pacjentem poradni gastrologicznej, endokrynologicznej lub poradni innej specjalności, prosimy o dostarczenie dokumentacji od lekarzy prowadzących. Oferta jest dostosowana do wieku i odpowiada na indywidualne potrzeby naszych klientów.

Niemowlęta

  • poznawanie i określanie potrzeb żywieniowych niemowląt - edukacja opiekunów co do ilości i częstości podawanych posiłków, wprowadzania nowych pokarmów do diety małych dzieci w tym również pomoc w dostosowywaniu posiłków w zależności od alergii pokarmowej.
  • porady dla kobiet karmiących piersią - w zakresie prawidłowego odżywiania, w tym w tworzeniu bliskiej relacji emocjonalnej matka- dziecko, radzenia sobie z tzw. Baby Blues

Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym

  • wsparcie w zakresie doboru odpowiednich produktów, ilości pokarmów oraz częstotliwości przyjmowanych posiłków adekwatnie do wieku dziecka,
  • tworzenie programów żywieniowych dobieranych do indywidualnych potrzeb każdego dziecka.
  • Psychodietyk doradza w jaki sposób urozmaicić dietę dziecka tak, aby w jak największym stopniu odkrywało świat różnych smaków. Zwraca uwagę na to, aby nauczyło się prawidłowo gryźć oraz żuć, a także czerpało przyjemność z doświadczeń związanych ze spożywaniem posiłków. W związku z tym, że dziecko znajduje się w okresie intensywnego rozwoju intelektualnego jak i fizycznego, ważne aby zadbać o jego kondycję fizyczną. Psychodietetyk stara się rozbudzać w rodzicach i dzieciach pasję związaną z ruchem. Wraz z rodzicem dobiera odpowiednią aktywność fizyczną i pomaga w utrzymywaniu motywacji do regularnego uczestnictwa.
  • rozwiązywanie problemów związanych z otyłością dzieci - ustalanie indywidualnych metod na utratę wagi poprzez zmianę sposobu odżywiania oraz zwiększenia aktywności fizycznej.
  • sposoby na niejadka - częstym problemem małych dzieci są trudności z przyjmowaniem pokarmu, np. odmowa jedzenia, skutkująca utratą wagi. W takim przypadku psychodietetyk ustala przyczyny niejedzenia a następnie stara się je usunąć lub zminimalizować.

Nastolatki

Trudności w zakresie odżywiania (nadwaga, głodówki, przyjmowanie nadmiernej ilości środków przeczyszczających, prowokowanie wymiotów) – okres dojrzewania to szczególnie trudny czas dla młodych ludzi. Niezbędnym elementem zdrowia i dobrego samopoczucia jest regularna aktywność fizyczna i właściwa dieta oraz pozytywny obraz siebie. Pomoc psychodietetyka ma zakres holistyczny, ocenia potrzeby nastolatka z aspektu żywieniowego, psychologicznego oraz fizycznego. Na tej podstawie stara się wypracowywać rozwiązanie indywidualnych trudności związanych z odżywianiem i masą ciała.

Dorośli

Przygotowywanie planu utraty lub przybrania kilogramów - wspólnie z klientem specjalista planuje zbilansowane posiłki oraz aktywności ruchowe. W czasie procesu zmiany, psychodietetyk pomaga w radzeniu sobie z napotkanymi trudnościami, np. związanymi ze spadkiem motywacji. Istotne znaczenie ma tu umiejętność określania sygnałów płynących z ciała i umysłu, takich jak dyskomfort, ból, złość, zmęczenie, smutek, gniew, przyjemność. Znaczna część ludzi nie potrafi różnicować tych emocji i kiedy czuje pobudzenie sięga po pokarm. Spożywanie nadmiernych ilości pokarmów lub ich zaniechanie, może być reakcją na negatywne widzenie własnego ciała. Kiedy klient osiągnie wymarzoną sylwetkę, specjalista pomaga w utrzymaniu rezultatów odchudzania lub przybierania na wadze.